A Szatmárnémeti Északi Színház épületét 1892 január 14-én adták át. A második világháborúban bombatalálat érte a színházépületet is, melynek következtében hosszú időre használhatatlanná vált. Ezt leszámítva azonban az épület mindmáig a szatmári színjátszás otthonaként funkcionál. Felújításának ötlete 2008-ban merült fel, az Ilyés Gyula akkori polgármester és Koncz Andrea, a polgármesteri hivatal uniós pályázatokért felelős irodájának vezetője körüli csapat akkor kezdte el kidolgozni a rehabilitálás terveit. A pályázat 2010-re készült el, majd Ilyés 2012 tavaszán írhatta alá a finanszírozási szerződést.
Sokan gondolhattuk úgy, ezzel célegyenesbe ért az épület modernizálása - az azóta eltelt két évben azonban csak annyi történt, hogy a magyar és a román társulat ideiglenesen átköltözött a Szakszervezetek Művelődési Házába. Hogy azóta mi történt, arról megkeresésünkre Koncz Andrea számolt be.
Amire 2012-ben aláírták a finanszírozási szerződést már négy év telt el a tervek elkészítésének megkezdése óta. Mivel a finanszírozó - a fejlesztési minisztérium közvetítésével az Európai Unió - ezt megengedte, ekkor aktualizálták a terveket. Ezek jóváhagyását követően 2013-ban kiírták a közbeszerzési pályázatot, ám mindössze négyen jelentkeztek. Ennél nagyobb baj volt azonban, hogy egyetlen ajánlat sem felelt meg pontosan a rendkívül szigorú és összetett feltételeknek. Ennek következtében pedig nem volt más megoldás: törölni kellett a pályázati kiírást.
Időközben azonban ismét aktualizálni kellett a terveket: törvénykezés módosítása következtében például új strukturális elemet kellett beépíteni a tetőszerkezetbe. De változtak a díszítő elemek is, amelyek immár nem polisztirolból készülnek, hanem gipszből.
Mindezek a módosítások újabb műemlékvédelmi engedélyeztetésen mentek át, ezt követően pedig ismét ki lehet írni a licitet.
Ennek keretein belül a kivitelezőnek vállalnia kell a tetőszerkezet, az előadóterem, a nézőtér, az egyéb helyiségek teljes belső felújítását, a fűtés-, elektromos-, víz- és kanalizálási rendszer cseréjét és modernizálását, az épület külső rehabilitálást, a külső díszkivilágítás korszerűsítését. Emellett a licit részét képezi mintegy 1041 négyzetméternyi járda, út és zöldövezet rehabilitálása/kialakítása. Ezzel azonban még nem értünk a végére, mivel a jelentkezőnek vállalnia kell a technikai eszközök korszerűsítését is: a légkondicionáló berendezéstől egészen a színpadi felszerelésekig.
A pályázat összértéke 10.359 millió lej, azaz közel 2.3 millió euró. A pályázatokat augusztus 13-ig adhatják le az érdeklődő cégek. A nagy kérdés már csak az: a rendelkezésre álló másfél év elegendő lesz-e a munkálatok befejezéséhez?
„Nagyon sok függ a beérkező ajánlatoktól és attól, hogy lesz-e fellebbezés. Szűkös ugyan az idő, de ha minden jól megy, akkor tartani tudjuk a programot és 2015 decemberére újjászülethet a színház épülete", mondta bizakodóan Koncz Andrea.